ÖZBEK OTOMOTİV OTO YEDEK PARÇA

Aracınızı servise götürdünüz, periyodik bakım yaptırmak istiyorsunuz oto yedek parça ihtiyacınız var. Mesela 90 bin bakımı için sizden talep edilen fiyat içeriğini kontrol ediyormusunuz? Hangi parçaların kullanılacağını, orjinal yedek parçamı yoksa yan sanayimi kullanılacağı hakkında bimdilendiriliyor musunuz? Bu parçaları parcafilosu.com da çok hesaplı ve garantili satın alabilirsiniz, aldığınız parçalar siz nereye isterseniz kargo ile aynı gün gönderilir, size ise garantili ve hesaplı yedek parça almanın memnuniyetinin keyfini çıkartmak kalır.


Fren

Fren

Fren, bir taşıtın hızını düşürmek ya da hareketini sonlandırmak için kullanılan mekanizmaya verilen addır. Fren sistemleri ise daha çok motorlu taşıtlarda bulunan ve daha karışık yapılara sahip olan sistemlerdir. İlkel fren sistemlerinde ayağınızı fren pedalına bastığınız anda diskler vasıtasıyla tekerler kilitleniyordu. Ancak günümüzde modern fren sistemleri kullanılıyor. Bu sistemlerle birlikte araçların kilitlenmesi, savrulması ve devrilmesi gibi durumlar engellenmeye çalışıyor. Genel olarak fren sistemi çeşitleri ise şöyle:


Süspansiyon

Süspansiyon

Süspansiyon sisteminin varlık sebebi, lastiklerle yol arasında teması maksimum seviyede tutmak. Yani aracın daima yolla temas etmesini, sürtünmenin hiç kesilmemesini sağlamak. Bu neden önemli? Çünkü fren yaptığınızda hızlı tepki almak, direksiyonu çevirdiğinizde hemen yön değiştirmek için süspansiyon sistemi hayati görevler üstleniyor. Yolların zamanla aşınıp tümsek ve çukurlara sahip olması da bu görevi daha önemli hale getiriyor. Çünkü araçlar belli bir hıza ulaştıklarında, yollardaki bu tip bozukluklardan daha fazla etkileniyor. Hem arabaların zarar görmemesi hem de bu aksaklıklar nedeniyle araç hakimiyetinin kaybedilmesi nedeniyle kazaların yaşanmaması için süspansiyon sistemini iyi incelemek gerekiyor.


Şanzıman

Şanzıman

Şanzıman, yani vites kutusu, araç içerisinde motordan alınan dönme gücünü tekerleklere ileten yapıdır. Ancak dönme gücünü iletirken, motordan aldığı gücü direk olarak tekerleklere iletmez. Hızın sabit kalmasını, geri vitese takıldığında aracın geri gitmesini, torkun ayarlanmasını, hızın sabit tutulmasını, aracın dururken çalışmaya devam etmesini ve yüksek hızlara çıkıldığında ekonomiyi sağlar.


Filtre

Filtre

Motorun yakıtı tepkimeye sokabilmek ve istenen enerjiye ulaşmak için oksijene ihtiyacı vardır. Bu amaçla içerdeki havayı dışardan soğuran ve dışarıdan gelen havayı da temizleyen bir parçaya ihtiyaç duyulur. Motorlu taşıtlarda motorun çalışmasını sağlayan silindirlerin içine giren havayı temizleyen parçaya hava filtresi denir. Oto yedek parça alanında da çok önemli olan hava filtresi, aracın çekiş gücüne dahi etki eder.